اگرچه هر دو مورد یاد شده در اجرای سیستم برق خانه، لازم الاجراست.

ولی سیستم ارت مزایایی دارد که کلید محافظ جان فاقد آن است.

لذا استفاده از کلید محافظ جان برای جلوگیری از برق گرفتگی کفایت نمیکند و سیستم (چاه) ارت به دلایل گفته شده حتما بایستی وجود داشته باشد. سیستم ارت دارای سه مزیت زیر نسبت به کلید محافظ جان است:

  • سیستم ارت نول و نقطه ی خنثی مدار را تضمین میکند و تجهیزات را در برابر نوسانات برق محافظت مینماید.

اما کلید محافظ جان این مزیت را ندارد.

  • داشتن سیستم ارت باعث میشود که محض رخ دادن اتصال بدنه در وسیله ی الکتریکی فیوز را قطع نماید ولی کلید محافظ جان پس از لمس بدن با وسیله ی اتصال بدنه، خود کلید محافظ جان را قطع میکند. لذا زمان بسیار اندکی که به بدن انسان آسیب زننده نیست، جریانی از بدن میگذرد. پس حفاظت سیستم ارت بهتر است

 

سیم ارت

  • اگر در وسیله ای به دلایلی جریان کمی نشت کند که باعث عدم تساوی جریان سیم نول با فاز شود، کلید محافظ جان عمل میکند و مدار را بی جهت قطع میکند.  در حالیکه در اینگونه موارد حساسیت کلید لازم نبوده و مثلا تجهیزی، به دلایل مداری الکتریکی داخلی خود تجهیز، نظیر ولتاژ باقیمانده در خازن‎ها یا شار باقیمانده در سلف‌ها، هیچ اتصالی بدنه یا مشکلی رخ نداده است و نباید مدار قطع میشد.

اما در کنار این مشکلات کلید محافظ جان نیاز به سرویس و نگهداری ندارد ولی سیستم ارت نیاز به بازدید دوره‌ای، تست‌های منظم 6 ماهه، و تزریق آب مقطر و یا احیای سیستم ارت در دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *