در انتخاب صفحه ی مسی چند مورد بایستی دقت شود.

نکته اول: اینکه صفحه مسی دارای ابعاد مختلفی و به صورت مربعی میباشد.

صفحات 30 سانتی متر در 30 سانتی متر، 40 در 40، 50 در 50 که پرکاربرد تر از همه هستند و صفحات بزرگتر مثل 70 در 70 سانتی متر.

نکته دوم: در انتخاب صفحه ی مسی ضخامت صفحه هست که باعث افزایش عمر صفحه میشود و در واقع سیستم ارتینگ را تعیین میکند.

نکته سوم : جنس صفحه است که بسیار بسیار حائز اهمیت است هم در جوابدهی ارت و هم در ماندگاری ارت. صفحاتی در بازار موجود هستند به شرح زیر میباشند:

صفحه باهنر

نام باهنر در گوشه صفحه حک شده است و از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار استو این صفحات دارای وزن ثابت و دقیق بوده و در کارخانه قالب ریزی میشوند و دارای بالاترین قیمت به دلیل داشتن بیشتری کیفیت میباشند.

صفحه تمام مس ریخته گری

از مسهای مختلفی در کارخانجات به صورت صفحه ریخته گری میشوند و لذا هر کدام دارای وزنی متفاوت هستند.

صفحات ریخته گری از کیفیت پایین تری برخوردار هستند و از نظرظاهری رنگ صفحه متفاوت میشود و ریختگی بودن آن کاملا مشخص هست و لذا دارای قیمت کمتری نسبت به صفحه باهنر میباشد.

قیمت صفحه ریخته گری از سیم مسی نیز ارزان تر میباشد.

در خرید سیم و صفحه باید توجه داشت که وزن هر دو با هم کشیده نشوند و به قیمت سیم محاسبه نگردند.

صفحه روکش مس

این نوع صفحه چنان که از نام آن پیداست فقط روکش آن مس است و محتوای صفحه و بقیه جنس صفحه غیرمسی است لذا کیفیت و عمر این نوع چاه ارت کمتر از صفحه ی تمام مس خواهد بود.

چون اگر بخشی از روکش مسی سولفاته شود یا دچار خوردگی گردد، و بخش داخلی یا مغر صفحه که غیرمسی است با خاک اطراف ارتباط برقرار نماید، مقاومت چاه ارت بدتر خواهد شد و اهم آن بالا خواهد رفت.

صفحه غیرمسی 

صفحات بی کیفیتی که فقط با اسپری رنگ شده اند. این نوع صفحات به هیچ وجه قابلیت الکتریکی مس را و کیفیت نداشته و متاسفانه در بازار وجود دارند.

2 Thoughts on “انواع صفحه مسی چاه ارت”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *